Robootikute tegemised 2014/15. õa

Rakke Robootikutel on olnud väga tegus 2015. aasta algus. Koolivaheajal ja esimestel nädalatel sai viimast lihvi valmistumine First Lego League robotivõistluste Põhja-Eesti poolfinaaliks, mis toimus Tallinnas 17. jaanuaril Energia Avastuskeskuses. Kui eelmisel kahel aastal osalesime FLL võistlustel ühe meeskonnaga, siis sellel hooajal juba kahe meeskonnaga: Rakke Robootikud ja Rakke Uued Tulijad. Rakke Uued Tulijad said oma esimesed ristsed ja Rakke Robootikud näitasid oma ühtlaselt head taset kõikidel võistlusaladel (roboti disain, projekti hindamine, põhiväärtuste hindamine, robotimäng). robootikud1Roboti disainil pidid meeskonna liikmed selgitama oma roboti ehitust ja missioonide lahendamise strateegiat;  projekti hindamisel oli vaja esitleda uudset õppimise strateegiat ja põhiväärtuste hindamisel lahendama etteteadmata meeskonnaülesannet; robotimängul pidi robot 150 sekundi jooksul lahendama võistlusväljakul erinevaid missioone. Rakke Uued Tulijad valmistasid projektina lauamängu kitarrivõtete kiiremaks omandamiseks ning kitarri ja näppekeelpillidega seotud teadmiste täiendamiseks. Rakke Robootikud mõtlesid välja võimaluse, kuidas saaks harjutada ka kodus väikekandle mängu, kui kannelt ennast poole; loomulikult arvuti abil. Seekord oli neil kaasas vaid idee, kuid see tundus kohtunikele paljutõotav. Kuigi robotiga missioonide lahendamine läks seekord tagasihoidlikumalt, siis oldi väga tublid projekti esitlusel ja saadi selle eest teise koha karikas.

Oma tegevust oleme ka teistele tutvustanud. Meid kutsuti Rapla Ühisgümnaasiumisse tutvustama robootikaringi tegemisi. Käisime seal 21. jaanuaril ja viie tunni jooksul osales korraldatud töötoas 148 õpilast teisest kuni üheteistkümnenda klassini.

Selle õppeaasta alguses kuulutas HITSA (Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus) välja konkursi robootikud2„Tuleviku õpperuum 2050“ väga erinevate kategooriatega. Tööde esimene piirkondlik esitlemine toimus 15. oktoobril Sõmeru Avatud Noortekeskuses. Paljude esitatud tööde hulgast pääsesid 24. jaanuaril HITSA  konkursi finaalüritusele Tallinnas Lauluväljakul oma tööd esitama Rakke Gümnaasiumi robootikutest Kristjan Variksoo, Allar Kütt ja Marek Kilm. Nende töö  „Värvide ja kujundite mäng“ kategoorias arvutianimatsioon või –mäng saavutas 3. koha rohkem kui viiekümne nende vanuserühmas „Animatsioon või mäng“ kategoorias esitatud töö hulgas.

Meie meeskonnaliige Jako Aimsalu võitis Robotexil (2014.a. detsember)  labürindi võistlusel esimese koha. Jako küll on Koeru Keskkooli õpilane ja see konkreetne robot oli tal kodus isaga valmis tehtud, kuid testimine käis ikka robootikaringi ajal koos ülejäänud meeskonnaga ja kõik said läbi selle palju targemaks.

Rakke Robootikute juhendajad Velle Taraste ja Leelo Ambos