Kooliaed

,,Nii kaua kui püsib maa ei lõpe külv ega lõikus”

kooliaed

• 80 aastat tagasi koostatud aiaplaanil on vana koolimaja (praeguse õpilaskodu) juures elupuud, läätspuude ja kuslapuude hekid, vahtrad, kask aia nurgas, aias ungari sirelid, tuhkpuu põõsad. Need on praegugi kasvamas. Maja ees kolmnurgal kasvasid roosid.
  • 56 aastat tagasi oli praeguses kooliaias 2 pikka-pikka peenart ja ülejäänud maa oli harimata.
  • 55 aastat alustati kooliaia rajamist. Peenardel kasvatati erinevaid heintaimi. Osaleti V-Maarja põllumajanduse näitusel ja kooli autasustati aukirjaga.
  • 53 aastat tagasi ehitati kasvuhooned, rajati puukool, istutati õunapuud. Olid katse- ja vaatluspeenrad. Graafiku järgi käidi aias tööl
  • 49 aastat tagasi (pärast uue koolimaja valmimist) rajati haljastus koolimaja ja staadioni juurde.
  • 40 aastat tagasi alustati ja kestis aastaid koolidevaheline võistlus „Kaitseme loodust“. Meie kool oli pidevalt vabariigis esimesel või teisel kohal.
  • 8 meie õpilast osales Moskvas Rahvamajandussaavutuse näitusel, kust nad naasid aukirjade ja medalitega.

Pärast vabariigi taasiseseisvumist kooliaedade tähtsus kahanes. Kasvatasime siiski veidi köögivilju ja kartuleid koolilõuna jaoks.  „Maalehe“ algatusel korraldati ka 5 aastat koolidevahelist võistlust „Tootsi peenar.“ Sügisestel kokkuvõtete tegemistel autasustati kooli ja parimad aias töötanud õpilasi.

Praegu on kooli õppekavas kooliaed. Vastavalt klasside ainekavadele kasvatatakse erinevaid taimi, jälgitakse taimede arengut seemnest saagini. Sageli külastavad aeda möödasõitjad, ka lapsevanemad, tundes huvi nii tatra, lina kui ka teiste taimede vastu. Kooliaia toas on stendid iga klassi kasvatatavate taimede kohta. Sinna panime ka sügisese aiasaaduste näituse. Kuigi suvi oli „vesine“, oli näitusel huvitavaid eksponaate kooliaiast ja ka koduaedadest. Õpilastel oli vaja tunda taimi, seemneid, teada, millest saab leiba, saia, tangu jne. Kõige maitsvamad porgandid, kaalikad, naerid, astelpajude marjad jne. kasvasid kooliaias. Näitust käisid vaatamas ka täiskasvanud.

Aitäh kõigile, kes on aidanud kooli territooriumi korras hoida!