Rakke Robootikute tagasivaade aastale 2016
Meie 2016 aasta oli taas kord tegus ja edukas.
Aasta algas First LEGO Lague poolfinaalidega, mis varem eelmisi aastaid lõpetasid. Selle aasta teemaks oli Prügi rännak ning meie noortel valmis veebileht PrügiBot, mis on endiselt kasutusvalmis aadressil: https://rakkerobootikud.eu/Pr%C3%BCgiBot/. See veebileht on abiks prügi sorteerimisel ja selle abil saate teada, millisesse prügikasti milliseid jäätmeid panema peaks. Poolfinaal toimus uues kohas: Jõhvi Spordikeskuses ja seekord oli osavõtjaid tagasihoidlikult ning päev mõnus, ilma liigse rabelemise ja tunglemiseta. Koju toodi Roboti disaini karikas ja kutse finaalvõistlustele.
Järgmiseks kutsusime ise sõbrad külla. Märtsi alguses toimus Rakke Robootikapäev. Tutvustasime roboteid Simuna Kihelkonnakoolidele, kel endal veel roboteid polnud ning pealelõunal korraldasime võistluseid juba pikemalt tegutsenud robootikaringidele. Paralleelselt võistlustega toimusid WeDo 2.0 töötoad, mida viis läbi Jaanika Leoste. Täname HITSAt ja VIROLit, kes meid rahaliselt toetasid ja selle päeva lastele meeldejäävaks teha aitasid.
Nädal hiljem toimus Tallinna Lauluväljaku kaare all First LEGO Lague finaalvõistlus. Kahepäevane võistlus ja ööbimine Viimsi Koolis said kroonitud karikaga Roboti Programmeerimise eest. Olles varem ulatanud abikäe Sõmeru meeskonnale Triblox ja aidanud neid Arduino programmeerimisega nende projekti jaoks, tegid nemad vastukäigu ning Meistritena kutsusid kaasa Tenerifele Eestit esindama ka kolm meie poissi. Algas tõsine töö kahe meeskonna vahel, mis tähendas iganädalasi sõite Sõmerule meeskonna kohtumistele.
Aprilli alguses oli pisikestel võimalus osaleda First LEGO Legue Junior võistlustel Tartu Ahhaas. Oli tõsiselt tore päev, kus sai tutvustada enda projekti prügi kohta ning vaadata teiste leiutisi. Tasuks kõigile medal ja tükk torti.
Aprillis osalesime Rakveres Ideede laadal, tutvustades figuurnoote, PrügiBoti jms.
Aprilli keskel olime kutsutud Tallinna Kultuurikatlasse HITSA konkursi „Maailmariik Eesti“ finaalüritusele, kust meie PrügiBot tõi koju eripreemia.
Veel nädal hiljem olime taas Jõhvi Spordikeskuses, seekord RoboMiku Lahingust osa võtmas. Sai kihutada Folkrace võistlustel, maadelda sumos (nii ise kui ka robotitega) ja demonstreerida uudset FIRST TECH Challenge robotivõistlust, kus saadi teise koha karikas. Kõige edukamad olime aga Freestyle võistlustel, kus väikesed oma prügilinnakuga said teise ning suured oma propellerkellaga esimese koha.
Mai alguses sõitsid meie noored robootikud Kristjan Variksoo, Urmas Luhaäär ja Jako Aimsalu koos Tribloxi meeskonnaga Tenerifele. Projektiks oli ühistööna sündinud prügikast, mis viipamisel kaane avab ning täitumisel prügiveo meeskonnale sõnumi saadab. Prügikast peaks töötama praegugi Sõmeru Kultuurikeskuses. Projekt tõi poistele teise koha Innovaatilisuse kategoorias. Täname Rakke Valda, kes leidis lisarahasid meie poiste võistlustele saatmiseks.
Tenerifelt tagasi tulles olid meie kolmikul juba uued plaanid ning pandi end kirja Äriidee konkursile Bright Minds, mille korraldas Tallinnas Mektori Tehnoloogiakool. Seekordne projekt oli Peltier jope –peltier moodulitega jope võib külma ilma korral soojendada ja sooja ilma korral jahutada ning temperatuuride erinevusest toota elektrit, millega jopekasutaja võib laadida telefoni. Poistel õnnestus koju tuua nii publiku preemia kui ka kolmas koht üldarvestuses. Edust tiivustatutena pandi end kirja Rooma Maker Fairele ning osututigi valituks 15 projekti hulka, kelle sõitu MakerFaire meeskond osaliselt rahastas.
Kooliasta lõpetasid iga aasta kaua oodatud ja suhteliselt pingevabad võistlused Laiusel. Saadi diplomeid ja auhindu ning koju sai lootsitud bussitäis väga rahulolevaid tegelasi.
Uut kooliaastat sai alustatud Robotexi võtmes. Saime suvel HITSA toel endale uusi roboteid soetatud. Lisaks LEGO robotitele ja Arduino plaatidele kuulub meie robotiparki nüüdsest ka VEX IQ, Ozobotid, BeeBot ja Edisonid. Nendega oli vaja nüüd tutvust teha ja võistlusreeglite järgi mängima õppida. Harjutamise käigus käisime isadepäeval Jääajakeskuses külastajatele töötube tegemas.
Oktoobris aga käisid Jako, Kristjan ja Urmas koos juhendaja Velle Tarastega Roomas MakerFaire üritusel. Eestikeeles on seda tõlgitud kui Isetegijat Laat. Sinna kogunevad leiutajad, kes tutvustavad oma leiutisi. Auhindu seal ei jagata, kuid ideid edaspidiseks jagub kuhjaga. Täname Rakke Valda ja hooandjaid: Kaja Salum, Tõnu Sepp, Alvar Lumberg, Kristiina Savin, Jüri Ruut, Katrin Selbak, Liia Tammes, Rasmus Kits, Indrek Keskküla jt, kes võimaldasid sõidu ka kolmandale meeskonnaliikmele, sest Rooma pool leidis rahad vaid kahele meeskonnaliikmele ja juhendajale.
Novembrist alustas robootikaring ka lasteaias.
Aasta finaale fortissimo on kahtlemata Robotex. Sellega seoses on nii nukraid tõdemusi kui ka võidurõõmu maitset. Rakke Robootikute meeskonnas osales Robotexil 44 noort, kellest osad Rakke Koolist juba välja kasvanud ning teistesse koolidesse edasi lennanud. Plaanisime võistlustele välja panna 50 robotit, kuid reaalselt jõudis võistlema vaid 34. Palju oli tehnilisi probleeme, kus riistvara viimasel hetkel üles ütles ning kasina eelarve tõttu puudusid meil asenduseks varud. Ka raudvarana püsinud NXT robotid näitasid üles väsimust ja keeldusid koostööst. Rääkimata Edisoni robotitest, mis maailma odavaimaks disainitutena ei peagi olema maailma töökindlaimad. Kuna tehnilisi probleeme oli teistelgi jäi 60 robotiline planeeritud edumaa saavutamata ja Robotex ei klassifitseerunud seekord Maailma Suurimaks. Ehk järgmisel aastal. Rõõmu tõi aga see, et saime siiski haridusrobotite võistlustel auhinnakotitäie robotipargi täienduseks (Sten-Eric Eikkineni ja Markko Pohlaku ozoboti rada ning selle tutvustus) ja meie üsna „rahvusvaheline“ mõttejõu võistkond, kuhu kuulusid noored ka Väike-Maarjast, Koerust ja Vaimastverest, saavutas ajuskänneri abil roboti juhtimises auväärse kolmanda koha. Selle võistluse vahendid anti kõigile kaheksale meeskonnale kätte laupäeva hommikul ning pühapäeva lõunaks tuli jupid kokku monteerida ja ajuskänneri abil liikuma programmeerida. Peale võistlust tuli riistvara tagastada korraldusmeeskonnale. Õnneks tagas kolmanda koha auhind ajuskänneri ka meile ja saame järgmiseks aastaks harjutama hakata.
Suureks tunnustuseks oli, et saime koju tagasi tuua aktiivseima kooli rändkarika, motiveerimaks meie noori osalema järjest uutel võistlustel. Väga täname lapsevanem Mari Luhaäärt, kes oma vaiksel moel meile järjepidevalt toeks on olnud ja kriitilistes situatsioonides alati abikäe ulatanud.
Eks järgmise aasta sihid ongi juba silme ees: jaanuaris on First LEGO Legue poolfinaalid. Selle aasta teemaks on inimeste ja loomade liit. Veebruaris plaanime taas külalisi kutsuda ning korraldada suure Robootikapäeva Rakkes. Märtsis on FLL finaal, kuhu läheme vähemalt vaatama, kui võistlema ei kutsuta. Aprillis on Juniorite kord oma loomateemalised võistlustööd välja tuua. Ootamas on RoboMiku Lahing ja Võru Tsõõr, Ideede Laat, Tartu Maker Faire, Laiuse robootikapäev, töötoad erinevais paigus üle Eesti ja ehk juba ka piiri taga. Unistuseks on oma VEX robotid Soome suguvendi vaatama viia. Uueks Robotexiks tuleb valmistuma hakata juba aegsasti, et vähendada robotite kaoprotsenti võistluste ajal. Ja eks põnevaid väljakutseid tuleb aasta jooksul järjest juurde.